Čím se zabýváme?

Šermujeme, tedy jsme…

Čím se zabýváme? Nazýváme se skupinou historického a scénického šermu… Naší Alfou a Omegou je tedy zejména šerm. Pravidelně cvičíme ve svém kolektivu boj s chladnými zbraněmi ve snaze zlepšovat sami sebe.

Náš styl šermu je ojedinělý, ačkoliv vycházíme z dochovaných škol šermu (Zejména italské, ale také německé.), tak do svého tance přidáváme nás samotné. Držíme se toho, že v opravdovém boji se pravidel nedrží nikdo, proto každý z nás dává svému šermu trochu jiný ráz.

Pro vystoupení styl upravujeme tak, abychom se bavili nejen my, ale hlavně diváci, které se snažíme upoutat. Pohráváme si s technikami boje a zkoušíme je kombinovat, rozvíjet a mezi sebou testovat tak, aby byl výsledek zajímavý a pestrý.

Historický šerm vnímáme jako něco, nad čím je třeba přemýšlet a uvažovat, nejen se slepě držet obrázků z knih…

 

Dlažba, jenž znamená svět…

K naším přednostem patří chuť vystupovat pro obecenstvo. Rádi ukazujeme lidem to, co přes rok pilně cvičíme – šerm.
A protože máme rádi příběhy a lidský smích, tak šerm zabalujeme do okrasného papíru…tedy představení s vyvíjejícím se příběhem. Vystoupení vytváříme sami v našem kolektivu a předlohou nám jsou lidové pověsti, pohádky, nebo historické romány. Ty pak upravíme tak, abychom se bavili my i diváci.
Naše vystoupení nejsou datována a nezakládají se na reálných podkladech, to nám dává určitou volnost v úpravě zbrojí a zbraní pro daný moment. Vystupovat nás zkrátka baví a když se baví i publikum, tak se o to více rozdovádíme… v takových chvílích pak už chybí jen filmový štáb.

 

 

 

Nehystericky Historičtí

Každý chápe význam slov trochu jinak. Jsme lidé a různorodost je důležitá. Stejně tak jako přidáváme šermu své „Já“, tak to samé činíme u našich zbrojí a zbraní. Ty se snažíme stylizovat do rozmezí 14.-15. století našeho letopočtu. To už je samo o sobě velké časové rozpětí, za které udělalo vybavení „rytíře“ velký krok. Nicméně máme na to svůj názor.
Naší doménou je šerm a až poté výbava. Proto sneseme, že naše meče  nemají dochovanou předlohu! Stejně tak sneseme, že přilbici máme historicky starší, zatímco například nárameníky jsou mladší.
Naše zbroje jsou vyráběny přímo na míru a jsou tedy individualizované, stejně jak tomu pravděpodobně bylo za dřívějších dob, protože co kus, to originál kováře.
A ačkoliv se neřídíme pouze dochovanými předlohami, dbáme na to aby byli naše zbraně a zbroje co nejlepší repliky v rámci našich možností…
Jinými slovy nejsme skupinou „Living History“ a naše výbava pro nás splňuje tři kritéria.  
Historickou předlohu, celkový vzhled  a funkčnost.

 

Fantasy?? My říkáme Romantičtí…

Pokud bychom se postavili vedle člena skupiny, zabývající se „Living History“, dozajista byste si všimli rozdílu sami. Zbroje takových šermířů bývají skutečným skvostem, který je stál nemalý peníz a také mnoho času a píle….
Takové lidi respektujeme a věříme, že i my budeme s naším stylem respektováni. Několikrát jsme byli nařčeni, že nejsme skupinou Historického šermu, ale skupinou keckařů či Fantasy skupinou. To musíme ovšem vyvrátit. Tenisky, prostěradla či armádní pásky na sobě opravdu nenosíme, stejně tak jako naše výbava není čistě vytvořená fantazií. Vše má u nás historickou předlohu, kterou ovšem upravujeme podle našich potřeb šermu a pohybu tak, aby byla funkční a aby v celku tvořila krásnou zbroj. Mimo zbrojí a zbraní ve svých (zejména pohádkových) vystoupeních navíc využíváme masky a líčení, které se u diváků setkávají s velkým ohlasem.

 

Komentáře jsou uzavřeny.